ČESKÝ INSTITUT MANAŽERŮ INFORMAČNÍ BEZPEČNOSTI

cs EN
Čimib

Společně proti kyberzločincům. Sektorová dohoda podepsána

Zajištění kybernetické bezpečnosti je v dnešní době stále obtížnějším úkolem. Taktika útočníků se totiž mění a obránci musí čelit stále sofistikovanějším hrozbám. Jedním z kritických míst je nedostatek odborníků na tuto oblast. Proto byla podepsána sektorová dohoda pro rozvoj lidských zdrojů v oblasti kybernetické bezpečnosti. Na této platforma se setkávají stát, veřejná správa, vzdělávací instituce i podnikatelská sdružení.

 

Evropská unie odhaduje, že již v letošním roce bude chybět firmám přibližně milion odborníků na oblast kybernetické bezpečnosti. Podobné statistiky má k dispozici i americký federální úřad pro statistiku práce, který předpokládá růst počtu pracovních sil v tomto oboru do roku 2020 o 22 procent. V Česku zatím podobné statistiky neexistují, ale podle signatářů sektorové dohody bude potřeba obsadit v následujících letech asi 12 tisíc pracovních míst zaměřených na kybernetickou bezpečnost.

 

Strategickými partnery sektorové dohody je zejména instituce státní a veřejné správy, ale také Svaz průmyslu a obchodu či Hospodářská komora ČR. Signatáři sektorové dohody se zavázali, že vytvoří skupiny odborníků, jejichž úkolem bude zejména připravit a zajistit vzdělávací programy v oblasti kybernetické bezpečnosti, rozšiřovat povědomí o této problematice a také vytvořit národní propagační portál a znalostní databázi z této oblasti.

 

Důležitou roli při realizaci sektorové dohody a jejích cílů zejména v oblasti vzdělávání bude hrát i Český institut manažerů informační bezpečnosti. Jeho úkolem bude připravit vzdělávací programy v rámci vysokých a středních škol, ale také spolupracovat na rozšíření osnov základních škol. Kromě se stal také garantem nově vznikajícího národního propagačního portálu a znalostní báze v oblasti kybernetické bezpečnosti.

 

Sektorovou dohodu v souboru pdf naleznete ZDE

ICT TV

partneři